Secţiunea I: LUCIAN BLAGA
– STUDII LITERARE ŞI FILOSOFICE
MARELE PREMIU ȘI PREMIUL REVISTEI EUPHORION
Livia Țușca, Universitatea de Vest din Timișoara: Forme ale căutării de sine în lirica lui Blaga: un studiu comparativ
PREMIUL I
Iulia Gândilă, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Toposul emoțiilor – un itinerariu blagian
PREMIUL III
Adrian Badea, Gabriela-Roberta Sipanu, Universitatea din Craiova: Feminismul în poetica lui Lucian Blaga
Isabella Crețan, Universitatea de Vest din Timișoara: Artă și valoare: limbajul aforistic – de la abisal la revelare
MENȚIUNE
Ioana-Hanna Han, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Îndemn de poveste” – o analiză de text
Secţiunea a II-a: METODE RECENTE ÎN ABORDAREA TEXTELOR LITERARE
PREMIUL I ȘI PREMIUL REVISTEI TRANSILVANIA
Ioana Toloargă, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Performativitatea corporală și hiperrealismul în proza douămiistă și în noul val cinematografic românesc
PREMIUL II
Teona Farmatu, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Dinamica romanului psihologic interbelic – un demers cantitativ
Mihnea Bâlici, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Revizuirea problemei „esteticului” în studiile Teodorei Dumitru și ale lui Andrei Terian
PREMIUL III
Mihaela-Oana Gogoșeanu, Universitatea de Vest din Timișoara: Noul materialism: ipoteze și context
MENȚIUNE
Ștefania Sîrbu, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Eu-topiile. Joc, colecționare și multiplicitate în construcția posturală a Simonei Popescu
Andra Gălan, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca: Distopia centrului. Transnaționalizarea modernismului hispano-american
DIPLOMĂ DE PARTICIPARE
Victoria-Silvia Șerban, Universitatea din București: Post-adevăr în romanele secolului XXI
SECȚIUNEA STILISTICĂ ȘI POETICĂ
PREMIUL I
Denisa-Maria Frătean, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Lirica blagiană – (re)lecturi cantitative
PREMIUL II
Olivia-Maria Necșa, Universitatea de Vest din Timișoara: Poetica nemărginirii în Poemele luminii: transcendență și interioritate
Bogdan Contea, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Metafora lumii-cuib în poemele blagiene
MENȚIUNE
Andreea-Iulia Pietraru, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu: Margini și metafică în poezia blagiană
Secţiunea a III-a: LUCIAN BLAGA – ATELIER DE TRADUCERI (1)
Limba engleză:
PREMIUL I
Ionela-Gabriela Chirițoiu, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Kelly Akerman, Glendon College, York University Toronto/ Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca
PREMIUL II
Alina-Elena Artenie, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
PREMIUL III
Denis-Alin-Florin Diaconu, Universitatea din Craiova
Claudiu-Adrian Lungu, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
MENȚIUNI
Alexandra Trifan, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
Arazmuhammet Atayev, Turkmenistan și Mirela-Larisa Rof, Universitatea de Vest din Timișoara
DIPLOMĂ DE PARTICIPARE
Elena-Andreea Bărbulescu, Universitatea din București
Ana-Francesca Pană, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
Teodora Roman, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Limba germană:
PREMIUL I
Oana Cicur, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca
Limba ebraică:
PREMIUL II
Efi Magaziner, Israel și Ionela-Claudia Popescu, Universitatea de Vest din Timișoara
Limba greacă:
PREMIUL II
Ana-Maria Epure, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Limba turcă:
PREMIUL I
Nur Efșan Akpinar, Universitatea din Ankara
PREMIUL II
Canan Nur Savranlar, Universitatea din Ankara
Limba turkmenă:
PREMIUL I
Arazmuhammet Atayev, Turkmenistan și Mirela-Larisa Rof, Universitatea de Vest din Timișoara
Limba ucraineană:
PREMIUL II
Patrisia Preotescu, Universitatea Naţională din Cernăuţi
Cătălin Şcerbăniuc, Universitatea Naţională din Cernăuţi
Limba tamilă:
PREMIUL I
Laura-Otilia Ardeleanu, Franța
Limba chineză:
PREMIUL I
Zhao Xin, Universitatea din București
Limba italiană:
PREMIUL I
Rebeca Filimon și Olga Tărîță, Universitatea din Padova
PREMIUL I
Francesca Pizzinga și Elena Boroș-Stanciu, Universitatea din Padova
Limba spaniolă:
MENȚIUNE
Adrian-Dan Hărțău, Universitatea de Vest din Timișoara
Limba portugheză:
MENȚIUNE
Jamilta Mendes David, São Tomé și Príncipe și Alexandru Bobic, Universitatea de Vest din Timișoara
Limba slovenă:
PREMIUL I
Lara Potočnik, Universitatea din Ljubljana
Limba cehă:
PREMIUL I
Mihaela Tănase, Universitatea Carolină din Praga
PREMIUL II
Eva Milea, Universitatea Carolină din Praga
Jan Bergl, Universitatea Carolină din Praga
DIPLOMĂ DE PARTICIPARE
Jan Cermak, Universitatea Carolină din Praga
Luboš Kolář, Universitatea Carolină din Praga
Eliska Belinova, Universitatea Carolină din Praga
Victoria Wolfová, Universitatea Carolină din Praga
Limba sârbă:
MENȚIUNE
Aleksandar Gajic, Universitatea din Belgrad
Limba franceză:
PREMIUL I
Alin-Daniel Zaharie, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
PREMIUL II
Antalia-Celestina Stănescu, Universitatea din Craiova
PREMIUL III
Antonia Muraru, Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca
Adina-Maria Gherghin, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
MENȚIUNE
Elena-Adelina Ivan, Universitatea „Lucian Blaga” din SibiU
Michel Gloire Nkolo, Congo și Livia Țușca, Universitatea de Vest din Timișoara
DIPLOMĂ DE PARTICIPARE
Claudia Ianchis, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Secţiunea a V-a: CREAȚIE LITERARĂ
PREMIUL REVISTEI EUPHORION ȘI PREMIUL PENTRU CREAȚIE
Andreea-Iulia Pietraru, Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
DIPLOMĂ DE PARTICIPARE
Alex-Ionuț Orban, Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie „George Emil Palade” din Târgu-Mureș
Octavian Plăiașu-Cozan, Universitatea din București